تبلیغات
شیمی - لاستیک
قالب وبلاگ قالب وبلاگ

شیمی
 

به وبلاگ من خوش آمدید
 
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 15 اردیبهشت 1390 توسط محمد

از ویژگی برجسته لاستیک ها مدول الاستیسیته پایین آن ها است همچنین مقاومت شیمیایی و سایشی و خاصیت عایق بودن آنها باعث كاربردهای بسیار در زمینه خوردگی می گردد. مثلا لاستیک ها با اسید كلریدریک سازگارند و به همین دلیل لوله ها و تانک های فولادی با روكش لاستیكی سالهاست مورد استفاده قرار می گیرند.

نرمی لاستیک ها نیز یكی دیگر از دلایل كاربرد فراوان این مواد می باشد مانند شیلنگها ، نوارها و تسمه ها ، تایر ماشین.

لاستیكها به دو دسته تقسیم میشوند:

۱) لاستیک های طبیعی

لاستیک دارای مولكول های از ایزوپرن (پلی ایزوپرن) می باشد و به صورت یک شیره مایع از درخت گرفته می شود ، ساختمان كویل شكل آن باعث الاستیسیته بالای این ماده می شود (۱۰۰ تا ۱۰۰۰ درصد انعطاف پذیری.)

محدودیت حرارتی لاستیک نرم حدود ۱۶۰ درجه فارنهایت است ، این محدودیت با آلیاژ سازی تا حدود ۱۸۰ درجه فارنهایت افزایش می یابد. با افزایش گوگرد و حرارت دادن لاستیک سخت تر و ترد تر می شود. اولین با ر در ۱۸۳۹ چارلز گودیر این روش را كشف كرد و آن را ولكا نیزه كردن نامید ، حود ۵۰% گوگرد باعث جسم سختی بنام ابونیت می گردد كه برای ساخت توپ بولینگ مورد استفاده قرار می گیرد. مقاومت خوردگی معمولا با سختی نسبت مستقیم دارد.

مدول الاستیسیته برای لاستیک ها ی نرم و سخت بین ۵۰۰ تا ۵۰۰۰۰۰ پوند بر اینچ متغیر است.

2) لاستیک های مصنوعی

در جنگ جهانی دوم وقتی منابع اصلی لاستیک ها به دست دشمن افتاد نیاز شدیدی برای جایگزینی آن توسط یک ماده مصنوعی احساس می شد. در اوایل دهه ۱۹۳۰ نئوپرن توسط دوپنت به دست آمد ، این ماده پنجمین ماده استراتژیک در جنگ جهانی بود. امروزه لاستیک های مصنوعی زیادی شامل تركیباتی با پلاستیک ها وجود دارند.

بطور كلی لاستیک های طبیعی دارای خواص مكانیكی بهتری هستند مانند مدول الاستیسیته پایین تر ، مقاومت در برابر بریدگی ها و توسعه آنها اما در مورد مقاومت خوردگی لاستیک های مصنوعی دارای شرایط بهتری هستند.

فیلرهای نرم كننده و سخت كننده مختلفی برای به دست آوردن خواصی چون الاستیسیته ، مقاومت در برابر خوردگی و مقاومت در برابر حرارت با هم تركیب می شوند كه در ادامه به معرفی چند تا از این مواد می پردازیم:

۱) نئوپرن و لاستیک نیتریل در مقابل نفت و گاز مقاومند. یكی از اولین كاربردهای آن در شیلنگ های پمپ بنزین است.

۲) لاستیک بوتیل:
خاصیت برجسته این لاستیک عدم نفوذ پذیری در مقابل گازهاست این خاصیت باعث استفاده آن در لوله های داخلی و تجهیزات كارخانجات مواد شیمیایی مثلا آبندی تانكرهای حمل گاز می باشد. همچنین این لاستیک مقاومت خوبی در برابر محیطهای اكسید كننده مانند هوا و اسید نیتریک رقیق دارد.

۳) لاستیک سیلیكون :
 مقاومت حرارتی این لاستیک در حدود ۵۸۰ درجه فارنهایت می باشد.

۴) پلی اتیلن كلرو سولفاته شده :
دارای مقاومت عالی در محیط های اكسید كننده مثل ۹۰% اسید نیتریک در درجه حرارت محیط می باشد.

لاستیک های نرم در مقابل سایش بهتر عمل می كنند. روكشها می توانند از لایه های سخت و نرم تشكیل شوند.

.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
قالب وبلاگقالب وبلاگ